Son dönemde ülkemizde dolar kurundaki hızlı yükseliş nedeniyle medikal cihazlardaki fiyat artışı da zaman zaman gündeme geliyor. Medikal cihaz ve sarf malzemelerinin fiyatlarındaki artışlar dayanılamaz noktalara gelmeye başladı.
Ventilatör cihazının 21 bin 300 lirası, aspiratörün ise 340 lirası SGK tarafından ödeniyor.
Öksürtme cihazı ise gerek derneğimizin, gerek diğer hastalıklarla ilgili olarak çalışan derneklerin çabalarına ve uzun süredir iletilen taleplere rağmen ödeme kapsamına alınmamış durumda.
Gelinen noktada hastanın ailesinin cihazların ve sarf malzemelerinin bedelinin büyük bölümünü cebinden ödemesi gerekiyor. Tamamının hayati önemi göz önüne alındığında durumun kritik bir noktaya geldiği görülüyor.
Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’na talepleri iletmeye devam edeceğiz.